SORUN 'YOK' ANINDA 'ÇÖZÜM' VAR
  • 14.10.2014 13:53:00

Kemalpaşa Belediyesi'nde vatandaşların sorunlarını çözmek için çalışmalarını sürdüren 'Çözüm Masası' ekibi, iş başvurularından erzak yardımlarına; öneri ve şikayetlerden hasta nakline kadar birçok konuda hizmet veriyor. Başvuru yapılan her konuda ilgili birimlerin hassas ve dikkatli davrandığını belirten Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, yerel yönetimlerin her zaman vatandaşın sorunlarına odaklanması gerektiğini söyledi. 

Vatandaşın en önemli sorunlarından birisi olan bürokratik engel ve mekanizmalar sosyal belediyecilik anlayışı ile çelişirken; Kemalpaşa Belediyesi'nin 'Çözüm Masası' ekibi ise kendilerini iletilen başvuruları kısa zamanda çözüme kavuşturuyor. Birbirinden farklı konularda vatandaşın sorun ve talepleriyle yakından ilgilenen çözüm ekibi, başvurunun amacına uygun olarak gerekli yönlendirmeleri yaparken; ilgili birimleri de bilgilendiriyor. Başvuru yapılan hemen her konuda birimlerin gerekli titizliği gösterdiğini belirten Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, "Yerel yönetimlerin temel amacı, sorumluluk alanları içindeki konularda vatandaşı önce dinlemek sonra da buna uygun formüller üretmek olmalı. Biz buna dikkat ederek çalışıyoruz. Sosyal belediyecilik anlayışı, günümüzde son derece önemli bir kavram ve bunun üzerine inşa edilmiş bütün hizmetler, vatandaştan ilgi görüyor. Dolayısıyla 'Çözüm Masası' ekibimizdeki arkadaşlarımız da bu bilinç içinde çalışıyor. Sonuçta odaklanılması gereken temel konu insan. Biz de bu gerçeğe göre hareket ediyoru" diye konuştu.

Pek çok konuda vatandaşın başvuru yaptığını ifade eden Başkan Uğurlu, "Vatandaşlarımız gün içinde ilgili arkadaşlarımıza her türlü istek ve şikayetlerini iletebiliyor. Mevzuat gereği bizimle ilgili olan konularda, talep edilen ya da istenen şey neyse anında işleme alınıyor. Daha sonrasında ise sürece uygun olarak takip ediliyor. Bizim yetki alanımız dışında kalan konularda ise ekibimiz, yine yönlendirici ve yol gösterici bir tutum içinde davranıyor. Yani vatandaşa 'bu bizim işimiz değil' diyerek göndermek yerine 'ne yapabiliriz?' diye sorguluyor ve buna göre hareket ediliyor. Ekibimizin özverili ve samimi bu davranışları da vatandaşın kamuya olan güveni artırıyor" ifadesinde bulundu. 

TALEP VE İSTEK ÇOK
Her gün çok sayıda taleple karşılaşıldığı bilgisin veren Başkan Uğurlu, "Ekibimiz gün içinde iş başvurularını, işsizlik ödeneğini, erzak dağıtımını, kaçak ihbarını, hasta naklini, şikayet ve önerileri veya sosyal konularla ilgili anonsları takip ediyor. Konu, eğer ki müracaat aşamasında çözülemeyecek ya da mevzuat anlamında karmaşık ise, o zaman derhal birim amirine konu iletiliyor. Prosedüre uygun olarak da aşama aşama konu ele alınıyor ve çözüme ulaştarılıyor. Diğer bir değiş ile Kemalpaşa Belediyesi'nde kurumsal anlamda halkla ilişkiler uygulamaları yapılıyor. Vatandaşlarımızdan aldığımız geri dönüşler de bizi daha iyisini yapmak için teşvik ediyor" şeklinde konuştu.

Bu sayfayı beğendiniz mi ? Paylaşabilirsiniz...