91 YILLIK MİRAS YENİ YERİNE TAŞINIYOR
  • 11.12.2014 12:43:00

Arşivde harf devriminin kabul edildiği yıllara ait evraklarında olduğunu da açıklayan Uğurlu, “Bunlar gerçekten önemli. Lakin hem Latin alfabesi hem de Osmanlıca kayıtlar yer alıyor” dedi.

Kurumsal yapılanma kapsamında, Kemalpaşa Belediyesi’nin fiziki şartlarının iyileştirilmesi ve personelin ihtiyaç duyacağı şekilde yeniden düzenlemesi için çalışmalar sürüyor. Özellikle kurum içi işleyişin etkin ve hızlı şekilde sağlanması için mevcut belediye arşivinin yeni yerine taşınmaya başladığı bilgisini veren Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, kısa sürede çalışmaların sonuçlanacağını söyledi.Aralarında mali hizmetler, imar, zabıta ve yazı işleri olmak üzere bütün müdürlüklerin önemli evraklarının olduğu arşivi taşımanın zorunluluk haline geldiğini kaydeden Başkan Uğurlu, “Belediyemizin her geçen gün büyüyen arşivini bir araya getirmek amacıyla kısa süre önce bir çalışma başlattık. Bu kapsamda milyonlarca evrakın olduğu arşivi, iklimlendirme şartları düzenlenmiş; fiziki olarak da geniş bir alana taşımaya karar verdik. Böylece merkez belediye binamızın dışarıya kapalı katında inşa çalışmalarına başladık” diye konuştu.

Kısa sürede inşaat çalışmalarının tamamlandığını ve taşıma işlemlerine başlandığını kaydeden Başkan Uğurlu, “Fiziki şartların oluşturulmasından sonra; belediyemizin bütün birimlerinin evrakları, ilgili personelimiz tarafından taşınmaya başladı. Kısa sürede bu taşınma sürecini tamamlayacağız. Böylece ilgili birim personelimiz daha rahat şekilde çalışacak hem de kurumsal hafızamız güvende olacak” ifadesinde bulundu.

91 YILLIK MİRAS
1923 yılında kurulan Kemalpaşa Belediyesi arşivinde tarihi öneme sahip belgelerin bulunduğunu hatırlatan Başkan Uğurlu, “Belde belediyelerin 2009’da Kemalpaşa Belediyesi’ne katılmasıyla, buradaki önemli evraklar da belediyemiz arşivinde saklanmaya başlandı; tabi ki aralarında cumhuriyetimizin ilk yıllarından kalan evraklarla birlikte. Özellikle nüfus ve evlendirme ile ilgili olarak; harf devriminin kabul edildiği yıllara ait birkaç evrak var ki bunlar gerçekten önemli. Lakin hem Latin alfabesi hem de Osmanlıca kayıtlar aynı sayfada yer alıyor. Biz bir yandan şartları düzeltiyor bir yandan da tarihi mirasa sahip çıkıyoruz” ifadesinde bulundu.

Bu sayfayı beğendiniz mi ? Paylaşabilirsiniz...