BAŞKAN UĞURLU'DAN AKALAN ÇIKIŞI
  • 17.1.2015 21:46:00

İzmir İstanbul Otoyol Projesi kapsamında, Akalan köyünde yürütülen yol çalışmaları ve taş ocağı faaliyetine ilişkin kamuoyunda günlerdir karalama kampanyası yürütüldüğünü ifade eden Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, işin siyasi bir provokasyona dönüştürüldüğünü söyledi.

Türkiye’nin en önemli karayolu hamlelerinden biri olan İzmir İstanbul Otoyol Projesi kapsamında Kemalpaşa’nın Akalan köyünde yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamada bulunan Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, son günlerde yaşanan tatsız olayların temelinde siyasi provokasyon olduğunu söyledi. Ulucak, Ören, Halilbeyli ve Armutlu’da vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Uğurlu, “Üzülerek görüyoruz ki, Akalan’daki taş ocağı tam anlamıyla siyasi bir organizasyona dönüştürülmüş durumda. Halbuki, burası Türkiye’nin en önemli projelerinden birisi olan İzmir İstanbul Otobanı için büyük önem taşıyor. O bölgede, Karayollarına ait bir taş ocağı var. İşi yüklenin firma, sadece bu bölgedeki yolda kullanılmak üzere; ocağı maksimum 3 yıllığına işletmek istiyor. Sonrasında ise aynı firma işi bitince taş ocağının ağaçlandırmasını yaparak Orman Müdürlüğüne burayı teslim edeceğini belirtiyor” diye konuştu. İlgili mevzuat gereği, taş ocaklarının yaşam alanlarına 300 ile 500 metre uzaklıkta açılabileceği bilgisini veren Başkan Uğurlu, “Bu taş ocağının köye uzaklığı 1850 metre. Yani arada yaklaşık 2 kilometre mesafe bulunuyor. Üstelik taş ocağı çukur içinde kaldığı için ne köy buradan görünüyor, ne de taş ocağı köyden… Bu süreçte proje yetkilileri, şunların da ifade ediyor: ‘Bu yoldan köye giriş-çıkış verelim. Köyün etrafında, kamyonların kullanacağı asfalt bir yol yapalım. Yine, köyün bütün yollarını asfaltlayalım. Taş ocağında kesinlikle patlayıcı kullanmayalım. Ocağa, ayrıca toz tutucular koyalım. Tozdan kaynaklı ürünlerde en ufak bir zarar olursa, noter huzurunda taahhüt verelim ve üreticinin bütün zararını üslenelim. Talep ederlerse köylü bir maden bir de ziraat mühendisi tutsun ve bütün çalışmalarımızı köylü adına denetlesin. Bunların maaşlarını da biz ödeyelim.’ Bu otoyolda kullanılacak taş ocağı için daha ne yapılsın?” ifadesinde bulundu.

HAK VERDİLER SONRA…
Konuyla yakından ilgilendiklerini kaydeden Başkan Uğurlu, “Biz, taş ocağı olarak kullanılabilecek başka alanın olup olmadığını sorguladık. Bunu yaptık ancak bölgenin tamamı sit alanı ve bu yüzden her istediğiniz yere taş ocağı açamıyorsunuz. Biz köy muhtarı ve azalarını belediyemize davet ettik. Kaymakamımız, Jandarma Komutanımız ve projeyi yürüten yetkililer de geldi. Durum tek tek izah edildi. Muhtar ve azalar ‘Biz böyle olduğunu bilmiyorduk’ dediler. Sonra Akalan’dan bir heyet daha geldi. Biz süreci tekrar anlattık. Onlar da aynı cevabı verdiler. Fakat ne zaman ki bazı siyasi partilerin vekilleri, bölgeye gitti. Ortalık karıştı. Öyle ki iki askerimiz yaralındı birinin kolu kırıldı. Böyle bir şey olabilir mi? Taş ocağı üzerinden provokasyon yapılmaya başlandı. Devlet böyle büyük bir projeyi durdurur mu? Alternatif bir imkan olsa, o da yok. Birçok imkan sunulmasına karşın konu suistimal edildi. Yarın bu yol bittiğinde; Akalan’daki mahsul şehir trafiğine girmeden 3,5 saat sonra İstanbul haline inecek. Bunu da düşünmemiz gerekiyor” dedi. 

Bu sayfayı beğendiniz mi ? Paylaşabilirsiniz...