KEMALPAŞALI ÖĞRENCİLER MEHMET AKİF’İ TANIYACAK
  • 24.2.2015 14:16:00

İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u konu olan bir kitabı bastırarak kültür yayını olarak Kemalpaşa’daki öğrencilere dağıtmayı planladıklarını açıklayan Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, bu sayede öğrencilerin Milli Mücadele döneminin sembol isimlerinden birisini tanıma fırsatı bulacaklarını söyledi.

İlk ve ortaöğretim çağındaki öğrencilerin Milli Mücadele döneminin sembol isimlerini tanıması gerektiğini kaydeden Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, bu kapsamda İstiklal Marşımızın yazarı Büyük Şair Mehmet Akif Ersoy’u konu alan bir kitabı bastırarak dağıtmayı planladıklarını söyledi. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Liseler Arası Erkekler Hentbol Turnuvası'nda İzmir 3'sü olan Mopak Meslek Teknik Anadolu Lisesi Hentbol Takımı’nı ağırlayan Başkan Uğurlu, “Milli mücadele döneminin en önemli isimlerinden birisi olan Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerini ve hayatını tanımak bizler için çok önemli. Mehmet Akif, hayata bakışı, insanlara saygısı ve halkına duyduğu sevgisiyle kendisinden sonra gelen kuşaklara örnek olmuş bir isim. İstiklal Marşı’ndan sonraki en önemli eseri olan Safahat’ta kendisinin ne kadar güçlü bir şair olduğunu görüyoruz. Ne yazık ki genç nesillerimiz Mehmet Akif’i yeterince tanımıyor. Biz de bu eksikliği gidermek için hareket geçerek bir çalışma başlattık” diye konuştu. Çalışma hakkında bilgi veren Başkan Uğurlu, “Bu proje kapsamında, İstiklal Şairimizi konu alan bir yayını bastırarak öğrenci kardeşlerimize dağıtacağız. Böylece onları, şairimizin düşünce dünyasıyla tanıştıracak; kuvvetli fikirlerin nasıl ortaya çıktığını ve nasıl savunulduğunu anlamalarını sağlayacağız. Bu da eğitim noktasında öğrencilerimize önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

TEMEL KAYNAKLAR OKUNMALI

Eğitimin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Uğurlu, öğrencilerin okul hayatları boyunca temel kaynakları mutlaka okuması gerektiğini işaret ederek, “Biz, gençlerimizin spor ve kültür sanat alanlarında başaralı olmalarını her zaman arzuluyoruz. Spordaki başarı sistemli çalışmayla sağlanıyorsa; kültür ve sanattaki başarı da okumaktan ve okuduğunuzu anlamaktan geçiyor. Sonuçta eğitim, kalıcı davranış bırakmayı amaçlayan sistemler bütünüdür. Dolayısıyla sistemler bütününü doğru kurgulamak ve bu süreçte klasik hale gelmiş temel kitapları okumak, büyük önem taşıyor” ifadesinde bulundu.

BAŞARILAR DİLEDİ

Önümüzdeki günlerde Afyon'da düzenlenecek olan Grup Elemeleri'ne katılmaya hak kazanan Mopak Meslek Teknik Anadolu Lisesi Hentbol Takımı’na da başarılar dileyen Başkan Uğurlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Genç kardeşlerimizin yolu açık olsun. Umarız istedikleri başarıyı yakalarlar. Böylece hem okullarını hem de ilçemizi en iyi şekilde temsil ederler.” 

Bu sayfayı beğendiniz mi ? Paylaşabilirsiniz...