BAŞKAN UĞURLU'DAN KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜJDESİ
  • 11.3.2015 14:47:00

Kentsel dönüşüme ilişkin kararın 2015/7341sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylandığını belirten Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, Soğukpınar ve Atatürk mahalleleri sınırları içinde kalan alanların riskli alan ilan edildiğini söyledi. Uğurlu, kentsel dönüşüm için önemli bir adımın atıldığını belirtti.

Kemalpaşa’nın uzun yıllardır beklediği müjdeli haber Ankara’dan geldi. Soğukpınar ve Atatürk mahalleleri sınırları içerisinde bulunan yaklaşık 80 hektarlık alan, Bakanlar Kurulu’nun 2015/7341 sayılı kararı ile Afet Riski Altındaki Alan olarak ilan edildi. Böylece ilçedeki kentsel dönüşüm için yapılacak çalışmaların da önü açılmış oldu. Konuyla ilgili sonuç almaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, “Kentsel dönüşümle ilgili uzun süredir çalışmalarımızı sürdürüyorduk. Nihayet, bir süre önce Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden müjdeli haber gelmişti. Buna göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kararını onaylayarak; tasdik edilmek üzere Bakanlar Kurulu’na sevk etmişti. Biz de heyecan içinde beklemeye başladık. Nihayet güzel haber birkaç gün önce geldi” dedi.  Kentsel dönüşümle ilgili alınan kararı paylaşan Uğurlu, “Resmi Gazetede yayınlanan karar göre; Soğukpınar ve Atatürk mahallelerinde sınır ve koordinatları gösterilen alanın riskli alan ilan edilmesine; Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 30/1/2015 tarihli yazısı üzerine, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 2’nci maddesine göre Bakanlar Kurulu’nca 23/2/2015 tarihinde kararlaştırıldı. Bu ilçemiz için umut verici bir haber” diye konuştu.  İmar uygulamalarında Ankara’dan yetki devri konusunda gerekli girişimleri sürdüreceklerini vurgulayan Uğurlu, “Şimdi genel müdürlükten yetki devri için resmi talepte bulunacağız. Bu gerçekleştiği zamanda kentsel dönüşüme ilişkin bütün imar hareketlerini, tek bir elden ve koordineli şekilde yürütme imkanımız olacak” dedi
 
80 HEKTAR DÖNÜŞECEK
Başkan Uğurlu, “Her iki mahallemizde 2 bin 500 bağımsız konutu yıkmayı düşünüyoruz. İlçe merkezinin üst bölgelerinde yer alan bu alan mevcut alanın yüzde 35’ine denk geliyor. Vatandaşlarımıza yasadan kaynaklanan kira imkanları sunulacak. Emsal artışı yapılarak konut alanını yeni düzenleme ile zemin artı 5 ve 6 kat olarak inşa edeceğiz. Konut tiplerini vatandaşlarımız ile birlikte değerlendireceğiz. İlk etapta TOKİ ile ortak çalışmalara başlayabiliriz. Görüşmelerimiz de bu konuda halen devam ediyor. Kentsel dönüşüm alanının bir kısmına önce 800-900 konutluk inşaat yapacağız. Vatandaşlarımızı oraya taşıdıktan sonra evleri yıkacağız” ifadesinde bulundu. 
 
ENDİŞEYE GEREK YOK
Başkan Uğurlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kesinlikle yapmadan, inşa etmeden yıkmayı düşünmüyoruz. Etap etap süreç ilerleyecek.  Şu anda kentsel dönüşüm alanında 13 bin kişi yaşıyor. Yeni düzenleme bittikten sonra burada 30 bin kişinin yaşaması planlanıyor.  Biz evlerini yıktığımız insanlara yıkılan evin durumu, imarı, yapısını hesaplayarak yeni bir konut vereceğiz. Bizden alacağı olduğunda ikinci yada üçüncü konut almak isterse faizsiz borçlanabilecek. Amacımız vatandaşlarımızı borçlandırmadan ev sahibi yapmak.”
 

Bu sayfayı beğendiniz mi ? Paylaşabilirsiniz...