KEMALPAŞA’DA BURUK RESEPSİYON
  • 8.9.2015 14:33:00

8 Eylül Kemalpaşa’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 93. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen programda konuşan Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu,  “Dağlıca ve Iğdır’da şehit olan asker ve polislerimize Allah’tan rahmet; milletimize de başsağlığı diliyorum. Biz, kimselerin tuzağına düşmeyiz” diye konuştu.

Türkiye son üç gündür gelen şehit haberleriyle sarsılırken; 8 Eylül Kemalpaşa’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 93. Yıldönümü etkinlikleri de buruk geçti. Sabah ilçe merkezinde Atatürk Anıtı’na çelenk koymayla başlayan tören; daha sonra Kemalpaşa Belediyesi Misafir Köşkü’nde şehit ve gazi ailelerinin onuruna verilen resepsiyonla devam etti. Dağlıca’dan sonra Iğdır’dan gelen acı haberle bir kez daha sarsıldıklarını belirten Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, “Yüreğimiz yanıyor. Önceki gün Dağlıca’da dün ise Iğdır’da asker ve polislerimiz şehit edildi. Bunlar yüreğimize ağır geliyor. Ecdadımız bu toprakları bize kutsal kılmak için kanıyla, canıyla ağır bedeller ödedi. 93 yıl önce de bizi bu topraklardan kovmak için 7 düvel birleşmişti ama biz, Türkü, Kürdü, Lazı ve Çerkezi ile tek yürek ve ses olmuştuk. Bugün de aynı şekilde birlikteliği göstereceğiz” diye konuştu.


BU TOPRAKLARDAN VAZGEÇMEYİZ
Kemalpaşa Kaymakamı Kamuran Taşbilek, Garnizon Komutanı Yzb.Erhan Gönülbağı, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Sağlam, İlçe Emniyet Müdürü Şahin Özdemir ve çok sayıda vatandaşın olduğu törende konuşan Uğurlu, “Elinden her şeyi alınmış ama yüreğindeki bayrak ve vatan sevgisi alınamamış ecdadımızın; sinesinde imanla verilmiş mukaddes mücadelesinin adıdır 8 Eylül. Bizler, Suriye ve Irak’ta olduğu gibi birbirimize asla düşmeyeceğiz. Geçmişti nasıl bir olduğumuzu gösterdiysek bugün de aynı beraberliği göstereceğiz. Bizim birbirimize sarılmaktan başka çaremiz yok. Bizlere kan kusturan hainler unutmasın ki bu topraklardan asla vazgeçmeyiz” diye konuştu.

Milli Mücadele dönemini hatırlatan Uğurlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Gazi Mustafa Kemal, o dönemde Fransa ve İngiliz Büyükelçilerine taleplerini iletmiş; ancak iki devlet de bunu kabul etmemişti. Ne zaman ki, şartlar değişmeye başlamıştı o zaman bu devletler Gazi Mustafa Kemal’dan randevu ister hale gelmişlerdi. Gazi Mustafa Kemal ise kendilerine 9 Eylül’de İzmir’de bu randevuyu vermişti. Biz böyle mukaddes bir komutanın ve Mehmetçiğin mirasçılarıyız. Biz bu ruh halimizi, hiçbir zaman kaybetmeyeceğiz.”

DUALAR EDİLDİ
Başkan Uğurlu Kemalpaşa Misafir Konağı’nda verdiği resepsiyonda şehit ve gazi aileleri ağırlarken; şehit düşen asker ve polisler için de dua edildi. Zaman zaman duygusal anların yaşandığı resepsiyonda Başkan Uğurlu, ailelerle tek tek ilgilendi.

Bu sayfayı beğendiniz mi ? Paylaşabilirsiniz...