BAŞKAN UĞURLU BOŞNAKLARLA BULUŞTU
  • 29.11.2015 08:19:00

Halilbeyli Bosna Hersek Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen programa katılan Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, uzun yıllar Boşnaklarla bir arada yaşadığını hatırlatarak, “Ben Erzurumluyum ama yüreğim Bosnalı” diye konuştu.

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu işbirliğinde gerçekleştirilen; Bosna Hersek Baş Fahri Konsolosu Ahmet Kemal Baysak, AK Parti Kemalpaşa İlçe Başkanı Yaşar Kırkpınar ve çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlikte konuşan Başkan Uğurlu, uzun yıllar Bornova’daki evlerinde Bosnalı komşularıyla birlikte yaşadıklarını söyledi.

Başkan Uğurlu,  “Bu yüzden Boşnak kardeşlerimizin yeri, benim için bir başkadır. Yaklaşık 25 yıl, ailemle birlikte Bornova Altındağ’daki Koşukavak Mahallesi’nde, Bosnalı dostlarımızla birlikte yaşadık. Mahalledeki tek Doğu kökenli aile bizdik ama inanın oradan taşınırken, birbirimize sarılarak sanki öz kardeşlerimizden ayrılmışız gibi hissettik. O derece birbirimize bağlanmıştık. Bu yüzden Bosnalıları benim anlatmama kelimeler kafi gelmez. Ben Erzurumluyum ama yüreğim Bosnalı” diye konuştu.

Yoğun yağmur altında konuşmasını sürdüren Başkan Uğurlu, “Herkesin yüreğinde ayrı bir hicran vardır. Bugün üzerinde yaşadığımız topraklar Anadolu toprağıdır ve Selçuklu Devleti’nin mirasıdır. Evladı olmaktan iftihar ettiğimiz Devleti Aliyye Osmaniye’nin Anadolu’su ise Balkanlar’dır, Rumeli’dir, Bosna’dır. Çanakkale’ye gittiğiniz zaman bir ümmetin kurtuluş mücadelesinde civan gibi Bosnalı gençlerin şahadet şerbeti içtiğini görürüz. İşte bizler böylesi bir geçmişe sahibizdir” dedi.

BEGOVİÇ’İ UNUTMADI
Bosna-Hersek'in İlk Cumhurbaşkanı Aliya İzzet Begoviç’i de rahmetle anan Başkan Uğurlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şahsımda kendisinin yeri bir başkadır. O bilge kral, ‘İyi güzel doğru ne varsa, onun diğer adı İslam’dır’ der.  İşte bu kral Bosna’nın en acılı günlerinde sırtını sadece Allah’a dayayarak Bosnalı bir ümmetin kurtuluş mücadelesini gerçekleştirmiştir. Bunun için bizlerde Bosnalılara karşı sınırı olmayan bir kredi vardır. O yüzden onlarla bir arada yaşamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Konuşmanın ardından birbirinden güzel balkan ezgileri seslendirilirken; katılımlarından ötürü Başkan Uğurlu’ya Bosna-Hersek armalı flama hediye edildi.

Bu sayfayı beğendiniz mi ? Paylaşabilirsiniz...