KEMALPAŞA FESTİVALLERLE ANILACAK
  • 8.5.2017 09:02:00

Kemalpaşa Belediyesi tarafından 6-7 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen 1’inci Uluslararası Yemek Festivali sona erdi.

Kemalpaşa Park Orman sosyal tesislerinde gerçekleştirilen ve 2 gün boyunca devam eden 1’inci Uluslararası Yemek Festivali ödül töreni ve Murat Kekilli konseri ile son buldu.

Festival sonunda gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan Belediye Başkanı Arif Uğurlu, Kemalpaşa Belediyesi olarak bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

16 ülkeden ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde bulunan illerden katılımın olduğu festivalin adeta bir şölen havasında geçtiğini belirten Başkan Uğurlu, “3 yıllık belediye başkanıyım, bu 3 yıl içerisinde 5 seçim ve 1 darbe teşebbüsü yaşadık. Bu yoğunluk ve ülkemizde yaşanan bazı acı olaylardan dolayı Kiraz’ın ana yurdu olan Kemalpaşa’da daha önce çeşitli etkinliklerle yapılan Kiraz Festivali’ni yapamadık. Bu sene ne olursa olsun birkaç festivali birlikte yapacağız diyerek çalışmalara başladık. Sizlerinde katılım göstererek bizleri onurlandırdığı 1’inci Uluslararası Yemek Festivali ile bismillah dedik. İnşallah haftaya yine ilçemizde önde gelen sektörlerden olan tavukçuluk sektörüne canlılık kazandırmak adına Tavuk Festivali yapacağız. Hemen akabinde 19-20 ve 21 Mayıs tarihlerinde Kiraz’ın ana yurdu olan ilçemizde Kiraz Festivali gerçekleştireceğiz. Bundan böyle Kemalpaşa ilçemiz festivaller ile anılacak” diye konuştu.

“FARKINDALIK OLUŞTURDUK”

Festivalin 4 kategoride gerçekleştiğini hatırlatan Uğurlu, farkındalık oluşturmak adına engellilerin de bu kategori de yer aldığını vurguladı. Uğurlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Romanya mutfağı, Sırbistan mutfağı, Estonya, Letonya, Ukrayna ve Avrupa’nın bir çok ülkesinde, Ortadoğu’dan olmak üzere bir çok ülkenin katıldığı uluslar arası bir yemek festivalini burada gerçekleştirdik. Son derece mutluyuz çünkü beklentilerimizin üstende bir katılım oldu ve renkli geçti. Aynı zamanda belediye olarak yaptığımız ‘O Ses Kemalpaşa’ adlı yarışmamızın çeyrek finalleri de bu festivalde yapıldı. Bunların yanı sıra cennet vatanımız Türkiye’mizin ve İzmir ile Kemalpaşa’mızın tanıtımı yapılıyor.”

“ÜLKEMİZİN TANITIMINA KATKI SAĞLADIK”

Bir araya gelmenin aynı zamanda etkileşim olduğuna dikkat çeken Uğurlu, “Hele hele bu dönemde yanı ülkemiz ile ilgili Avrupa’da olumsuz bir propaganda yapıldığı dönemde oradaki insanların gelip Türkiye’deki bu huzur iklimini gördüğü zaman bakış acıları değişiyor. Bizim kültürümüze ait olan damak tatlarının tariflerini alarak ülkelerine yapacaklarını belirtiyorlar. Bizde burada birinci olan bütün yemeklerin yapılışını bir kitapçık haline getirip tüm Türkiye’de yaşayan insanların istifade edebilmesi için dağıtımını yapacağız. Bu festivalin kültürel bir birliktelikle birlikte ekonomimize dönükte bir kazanımı olacaktır. Burada Türk firmaları da stant açtı ve gelenlerin bir çoğu beğendikleri ürünlerden numune aldılar. Festival bir nevi tanıtım fuarına da dönüşmüş oldu. Tabi ki böyle bir organizasyonu koordine edip ev sahipliği yapmakta ayriyeten bizim acımızdan gurur verici bir durumdur” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, Kemalpaşa Kaymakamı Kemal Kızılkaya ve Belediye Başkanı Arif Uğurlu tarafından dereceye giren yarışmacılara ödülleri verildi. Festival Murat Kekilli konseri ile son buldu.

Bu sayfayı beğendiniz mi ? Paylaşabilirsiniz...